Ulandsudvalget forandrer verden

Ulandsudvalget, der er ulandsafdelingens politiske bagland, udarbejder retningslinjer og strategier, som det daglige arbejde er baseret på.

Ulandsudvalget fastlægger forbundets overordnede strategier for ulandsarbejdet.

Ulandsudvalget diskuterer de konkrete projekter og engagerer sig i udmøntningen af informationsarbejdet omkring dem.

Udvalget består af syv medlemmer.

Læs meget mere om ulandsarbejdet i forbundet her.

Ulla Trøjmer

Formand

Ulla Trøjmer

Høje Gladsaxe 112
kl. th
2860 Søborg
30 48 12 01
u.trojmer@gmail.com
Hans J. Møller

Næstformand

Hans J. Møller

Dalslandsgade 12
St. Th
2300 København S
40 20 92 84
lemon@oncable.dk
Ann-Katrine Kviesgaard

Udvalgsmedlem

Ann-Katrine Kviesgaard

Frugthaven 63
7800 Skive
61 71 10 17
akkviesgaard@me.com
Kenneth Ørbæk

Udvalgsmedlem

Kenneth Ørbæk

Rådyrvænget 48
3450 Allerød
29 65 70 35
kenneth@handiwork.dk
Mikkel Bundgaard

Udvalgsmedlem

Mikkel Bundgaard

Delfivej 44
8530 Hjortshøj
22 92 52 12
mb@ryk.dk
Henry Lind

Ulandskonsulent

Henry Lind

henry@danskhandicapforbund.dk
Majbritt Bøge Ronald Larsen

Ulandskonsulent

Majbritt Bøge Ronald Larsen

majbritt@danskhandicapforbund.dk
Sven Gårn Hansen

Ulandskonsulent

Sven Gårn Hansen

sven@danskhandicapforbund.dk
Susanne Olsen

Fra Hovedkontoret - Landsformand

Susanne Olsen

Skovgårds Allé 189
3500 Værløse
20 76 01 01 / 44 48 41 55
susanne@danskhandicapforbund.dk

Støt Dansk Handicap Forbund

Husk at skrive CPR-nummer, så sørger vi for at indberette beløbet til SKAT