Socialministeriet svarer Dansk Handicap Forbund

27. september, 2010

I Dansk Handicap Forbund oplever vores tillidsfolk og rådgivningsteam til stadighed, at kommunerne kræver dokumentation for de udgifter man søger om at få dækket som merudgifter efter servicelovens § 100.

På den baggrund har Landsformand Susanne Olsen henvendt sig til socialministeriet, og bedt dem om at præcisere, at man alene skal sandsynliggøre og ikke dokumentere sine merudgifter. Ministeriet  bekræfter, at der kun er tale om sandsynliggørelse og henviser til, at dette allerede fremgår meget tydeligt af lovmaterialet. Ministeriet vil i forbindelse med en snarlig revidering af vejledningen om særlig støtte til voksne, overveje, om det kan gøres endnu mere tydeligt.

Læs ministeriets svar til Landsformand Susanne Olsen herunder:

Brev20fra20Socialministeriet20vedr.202010020-2022.09.1011.pdf

 
 
 

Gør en forskel!

Støt Dansk Handicap Forbunds arbejde for lige muligheder for alle.

Beløb:  
CPR*
  
*Alle beløb er fradragsberettigede. Du skal blot oplyse dit CPR-nummer, så indberetter Dansk Handicap Forbund beløbet til SKAT.