22. marts, 2010
Alt for mange af Dansk Handicap Forbunds medlemmer oplever, at der er urimelig lang ventetid, hvis man søger en handicapegnet bolig.
Socialministeren har i et svar på spørgsmål nr. 197 til Folketingets Socialudvalg erkendt, at ventetiden kan være urimelig lang. Ministren henviser til, at der tilbage i 2001 blev iværksat en række initiativer for at sikre, at der ville blive opført et tilstrækkeligt antal boliger af god kvalitet, men undertreger også i sit svar, at det er kommunerne, som har ansvar for at sikre, at der er tilstrækkeligt med boliger.
Som sagt anerkender socialministeren at ventetiden er for lang, og i den forbindelse vil det blive undersøgt, om indførelse af en ventetidsgaranti kan være en måde at sikre flere og bedre boliger på. I samme arbejde indgår overvejelser om, hvorvidt der skal udarbejdes fælles retningslinier for administration af ventelister til handicapboliger.





