01. juli, 2011

To kraner og nogle specielle metalskeletter til både skaber mulighed for, at søglade folk med handicap kan nyde en sejltur eller fisketur på havet ved Langeland. Den ene kran står på havnen i Bagenkop, den anden ved Bukkemose Strand. Der er tre bådtyper med plads til henholdsvis en eller to.
Det er Danske Handicaporganisationer(DH)på Langeland,der står bag og også har skaffet pengene fra forskellige fonde blandt andet Elsassfonden, Bevicafonden, Albanifonden og LAG Langeland. Indretningen af bådene er sket i samarbejde med to bådudlejere.
"Mennesker med handicap vil også gerne ud at fiske, opleve naturen og den friske luft," siger Jan Mortensen, som er næstformand i DH Langeland. Det var også Jan Mortensen, der som den første blev hejst ned i en jolle ved indvielsen.
Bådene kan lejes ved henvendelse til Haus und Boot, tlf. 62 56 15 19 eller Torben Hansen Ferie, tlf. 62 56 19 53.





