Fokus på HIV/AIDS og mennesker med handicap

27. oktober, 2010

Mennesker med handicap i ulande, er i faregruppen for at få HIV. Ikke fordi de har et handicap, men på grund af, at de i forvejen er marginaliserede. DH har netop udgivet et ’Fakta-ark’ om Handicap og HIV/AIDS, hvor man kan få et godt overblik over de problemer der vedrører dette emne.

VSO (Voluntary Service Overseas) er en
aidshandbook.jpg international organisation der bekæmper fattigdom i ulande. De har produceret: ‘A handbook on best practices regarding HIV and AIDS for people with disabilities’, der har til formål at oplyse om og sætte fokus på samme emne, samt rådgive om de bedste måder at forbedre forholdende på.

Endelig afholdtes XVIII internationale AIDS-konference i Wien i juli måned, også med fokus på sammenhængen mellem mennesker med handicap og HIV/AIDS.

 
 
 

Gør en forskel!

Støt Dansk Handicap Forbunds arbejde for lige muligheder for alle.

Beløb:  
CPR*
  
*Alle beløb er fradragsberettigede. Du skal blot oplyse dit CPR-nummer, så indberetter Dansk Handicap Forbund beløbet til SKAT.