Indholdsfortegnelse
1) Konstituering af BTPU
2) Fremtidigt arbejde
a)At sikre adgang til klinikker, læger og tandlæger
b)At få bedre byggesagsbehandling, herunder at der ikke gives for mange dispensationer og c)medvirke til at Bygningsreglementet overholdes.
d)At sikre adgang til naturen
e) At sikre tilgængelighed til offentlige transportmidler og en bedre kørselsordning
f) At sikre tilgængelighed til skoler og uddannelsesinstitutioner
g) At indsamle fotodokumentation, hver gang man støder på problemer
3) Føtex
4) Tilgængelighedskursus modul 2
5) Skuespilhuset - Kulturministeren
6) Cityringen
7) EBST - adgang til klinikker
8) Movia-Flextrafik
9) Københavns Befæstning
10) TØF konference
11) Workshop på DHFs kongres
12) Ad hoc gruppe for hospitaler
13) DFDS - Oslo færgen
14) SBi anvisning 216 er stadig gratis
15) Handicaporganisationernes Hus
16) Bryghusprojektet
17) Sofiebadet
18) Udbud togdrift Midt- og Vestjylland
19) EU-forordning og Jernbaneloven
20) De facto standard for havne, mv.
21) Kollektivhusets forplads
22) DR-byens koncerthus
23) Forsikring kørestol/el-crosser
24) Startours og en stejl rampe på Lanzarote
25) Snubletrin i Illum
26) Rastepladser i Daugaard
27) Forbrugsgode - hjælpemiddel - el-scooter
28) Billetlugen
1) Konstituering
Der var genvalg til samtlige BTPU medlemmer. Formand Claus Bjarne Christensen, næstformand Lena Nielsen, kasserer Sven Astrup Knudsen øvrige medlemmer er Jens Petersen og Sif Holst. Kontaktperson til udvalget: Informationsmedarbejder Bente Rødsgaard.
2) Fremtidigt arbejde
I følge kongressens workshop skal BTPU i den kommende kongresperiode arbejde med:
a) At sikre adgang til klinikker, læger og tandlæger
Bente Rødsgaard researcher på Sundhedsaftaler, Sygesikringens Forhandlingsudvalg ansvarlige po-litikere, osv. til brug for strategi for bedre tilgængelighed til sundhedsklinikker.
Der står lidt om tilgængelighed i en bekendtgørelse af 10. juni 1981 "Indretning af klinikker for fy-sioterapi på hvilke der ydes behandling med tilskud fra den offentlige sygesikring" - §1, stk.2: "Det kræves almindeligvis, at adgangen til klinikken er egnet for bevægelseshæmmede". www.retsinformation.dk/Form...46371
b) At få bedre byggesagsbehandling, herunder at der ikke gives for mange dispensationer og medvirke til at Bygningsreglementet overholdes.
For at skaffe dokumentation har BTPU bedt kursisterne på udvalgets kurser om tilgængelighed at tilbagemelde, hvor mange dispensationer de har kendskab til i deres kommuner.
c) At sikre adgang til naturen
Lena Nielsen kontakter Skov- og Naturstyrelsen og anmoder om af der afholdes to årlige møder med BTPU med gennemgang af aktuelle og planlagte naturprojekters tilgængelighed.
d) At sikre tilgængelighed til offentlige transportmidler og en bedre kørselsordning
Via poster i fx DSBs Handicappanel og på EU-niveau skal udvalget påvirke til tilgængelighed til den kollektive transport. Samt med udgangspunkt i medlemmernes henvendelser om deres propro-blemer med handicapkørselsordninger arbejde på at komme med løsningsforslag og arbejde for en forbedret lovgivning på området.
e) At sikre tilgængelighed til skoler og uddannelsesinstitutioner
Claus Bjarne Christensen skriver et udkast til et notat om ombygningsbekendtgørelsens muligheder, som kan sendes som en slags huskeliste til Handicaprådene, DHFs afdelingsformænd, tilgængelig-hedsrådgiverne, m.fl.: "Er du klar over, at hvis man ombygger for 60 kr. i offentligt tilgængeligt byggeri, skal der etableres mindst én niveaufri adgang til stueetagen?" ....... osv.
Sif Holst oplyste, at SUMH (Sammenslutningen af Unge med Handicap) i et projekt sætter fokus på videregående uddannelsers tilgængelighed.
f) At indsamle fotodokumentation, hver gang man støder på problemer
BTPUs vil meget gerne have fotografier med eksempler på god og dårlig tilgængelighed. Jens Pe-tersen arbejder på et skema med punkter, der skal udfyldes sammen med billederne. Herefter vil vi opfordre medlememerne til at indsende fotos med en billedtekst på det konkrete problem i forhold til tilgængelighed. Fotos og de udfyldte skemaer tilbagesendes til Bente info@dhf-net.dk , indtil vi finder en teknisk løsning.
3) Føtex
Sven Astrup Knudsen har fået en opfordring til at indrette en Føtexbutik, så den er ideel for menne-sker med handicap. Det drejer sig ikke om lovgivning. De vil blot have flere kunder og reklamere med, at de er tilgængelige for alle. Gode ideer efterlyses. Alle passager - herunder alle kasser skal have en bestemt bredde, så kørestolsbrugere kan passere - ikke en særskilt kasse til en særskilt kun-degruppe, tilgængelige dankortterminaler, mv. BTPU anbefaler Føtex at få tilknyttet en tilgænge-lighedsrådgiver.
4) Tilgængelighedskursus modul 2
Modul 2 på tilgængelighedskurset afholdes den 17. - 19. april 2009 på Sct. Knudsborg.
5) Skuespilhuset - Kulturministeren
BTPU vil have klarlagt, hvorfor tilgængeligheden er blevet, som den er. Vi har bedt Kulturministe-riet om aktindsigt, og da ministeriet var meget langsomme med at svare, klagede Bente Rødsgaard til Ombudsmanden, og først da han kom på banen, kom der skred i tingene fra ministeriets side. Vi har nu fået en del dokumenter tilsendt, som nu skal granskes. Sif Holst og Bente Rødsgaard har bedt om at få en rundvisning i Skuespilhuset, der viser kørestolspladsernes antal, mål og fordeling i salene samt mulighed for at sidde ved siden af ledsagere osv, nu hvor bygningen har fungeret et år.
6) Cityringen
Lena Nielsen har deltaget i et møde om cityringens tilgængelighed. Metroselskabets ambition er at skabe det mest tilgængelige transportsystem i Danmark. Cityringen er 4. etape af Metroen, som skal køre i en tunnel under City, brokvartererne og Frederiksberg. Den får 17 nye underjordiske statio-ner, og der skal designes et nyt tog. I kombination med S-togslinierne og Metroens etape 1-3 kom-mer der med Cityringen et banenet i centrum af hovedstaden, som betyder at cirka 85 procent af alle boliger, arbejds- og studiepladser i de tætteste bydele i København og på Frederiksberg vil ligge in-denfor 600 meters afstand til den nærmeste Metro eller S-togsstation. På mødet blev det bl.a. oplyst, at der vil blive etableret 2 gennemgangselevatorer på alle stationerne, og at Metroselskabet vil etab-lere elevatorer helt frem til alle perroner hos DSB. Ved kontakt til Lena Nielsen kan mødereferater-ne løbende sendes via mail. Følg også med på www.m.dk/om+metroen/anlaeg/cityringen.aspx og få evt. Metroens nyhedsbrev på www.m.dk/det+sker+i+metroen/nyheder/abonner+paa+nyhedsbrev.aspx
7) EBST - adgang til klinikker
Med baggrund i en henvendelse om en tilgængelig tandlægeklinik, der er flyttet til en bygning på 1. sal uden adgang, har BTPU spurgt Erhvervs - og Byggestyrelsen (EBST), om der kan kræves ad-gang til klinikker via 9%-kravet (Lovbekendtgørelse nr. 1250 om tilgængelighedsforanstaltninger) eller adgang til toiletter - BR08.
EBST v./ Christian Woetmann svarer den 14/1 09, at der kan stilles krav til tilgængelighed, hvis der er tale om en anvendelsesændring eller ombygninger i forbindelse med indretning af klinikken. In-teressant er det, at hvis der fx ombygges i klinikkens toiletforhold, skal der indrettes et handicaptoi-let, som der skal være adgang til, hvis altså der ikke er adgang til et handicaptoilet i stueetagen.
Læs svaret her
Citat: "Erhvervs- og byggestyrelsen vurderer at flytningen til det nye erhvervslejemål ikke vil være omfattet af byggelovgivningen, hvis erhvervslejemålet har været anvendt til et lignende formål. Der vil således ikke kunne stilles tilgængelighedskrav. Er der der-imod tale om væsentlig anvendelsesændring af det nye lejemål på 1. sal eller bliver der tale om væsentlige ombygninger i forbindelse med indretning af tandklinikken, vil de være omfattet af byggelovgivningen. (BR-08 kap 1, stk. 2: ombygning af og andre forandrin-ger i bebyggelse samt ændring i benyttelse af bebyggelse, som er væsentlige i forhold til byggelovens eller reglementets bestemmel-ser). Er ombygningerne ikke væsentlige kan der stilles tilgængelighedskrav til adgangsforhold, hvis de ombygges og toilet, hvis det ombygges. Der kan på baggrund af en ombygning stilles krav til niveaufri adgang til stueetagen - om det er særligt relevant i det konkrete tilfælde, hvor den fælles adgangsvej er en trappe til 1. sal (tandklinikken udgør en selvstændig enhed på 1. sal) må ses un-der hensyn til, om der i forhold til 9 pct. reglen yderligere udløses krav om elevator, hvis bygningen er over tre etager. (Vejledning til kommunerne om byggesagsbehandling pkt. 6. Særligt om offentligt tilgængeligt byggeri). Er ombygningen væsentlig er BR-08's krav gældende. Er anvendelsesændringen væsentlig udløses ligeledes BR-08's krav. Erhvervs- og Byggestyrelsen vurderer at anvendel-sesændringen er væsentlig, hvis erhvervslejemålet ikke tidligere har rummet offentligt tilgængelige aktiviteter eller erhverv".
8) Movia-Flextrafik
Movia-Flextrafik inviterede BTPU til et møde, hvor vi drøftede konkrete problemer og forslag til bedre procedurer. På baggrund af DHFs mange brugerhenvendelser, havde vi udarbejdet en liste med en lang række problemstillinger. Vi fik en vis lydhørhed for (gen)indførelse af muligheden for at blive visiteret til nødvendig udvidet assistance, så fx kørestolsbrugere kan blive kørt helt frem til - og hentet fra - det relevante lokale i offentlige bygninger samt en ramme for det fremtidige samar-bejde. I brev af 12/1 2009 er med landsformand Susanne Olsens underskrift sendt en anmodning til Movia-Flextrafik om indførsel af en mulighed for udvidet assistance med dokumentation i ledsage-kortet samt til etablering af en kontaktgruppe med repræsentanter udpeget af handicaporganisatio-nerne.
9) Københavns Befæstning
Bente Rødsgaard har kontaktet Skov og Naturstyrelsen v/ Karsten Gasseholm for at høre, om der er nyt. Det er der ikke på nuværende tidspunkt. Lige nu overvejer de kommuner, hvor befæstningen ligger, hvor meget de kan gå ind i projektet, og hvad de vil bevilge. BTPU har anbefalet projekterne gennemgået af en tilgængelighedsrådgiver. Midlerne hertil skal ansøges i fonde.
10) TØF konference
Den 25. november 2008 deltog BTPU repræsentanter i en konference i Odense Kongrescenter om "Kvalitet i Handicap og specialkørsel" arrangeret af Transportøkonomisk forening (TØF). Bente Rødsgaard og Claus Bjarne Christensen holdt begge oplæg om brugernes oplevelser af de tilbud der er. Du kan læse oplæg fra konferencen på www.toef.dk/index.php?pagei...d=100
11) Workshop på DHFs kongres
22 delegerede havde valgt at være i workshop om tilgængelighed. Claus Bjarne Christensen startede med et oplæg, hvor han fortalte om BTPUs arbejdsområder herunder fx udearealer, og handicapkør-sel - samt hvorfor lovgivning er så påkrævet og BTPUs tanker omkring en database.
De spørgsmål workshoppen skulle behandle var:
Hvad er de største problemer i dit lokalområde vedr. tilgængelighed.
Kom gerne med både dårlige og gode eksempler.
Lav en prioriteret liste over dine ønsker til tilgængelighedsarbejdet i Dansk Handicap Forbund.
Hvordan bygger vi sammen noget dokumentation op? Fx hvordan får BTPU at vide de gode og dår-lige ting, der sker i dit lokalområde?
Er der ildsjæle i afdelingerne, der brænder for at arbejde med området osv.?
Resultatet som Bente Rødsgaard og Claus Bjarne Christensen har opsummeret kan ses under punkt 2 i dette nyhedsbrev.
12) Ad hoc gruppe for hospitaler
Der er blevet nedsat en ad hoc gruppe i region Hovedstaden, som skal se på tilgængelighed til ho-spitaler - især hvad der sker ved akutindlæggelser, men også tilgængelighed generelt. Birthe Lund-steen fra DHF Hillerød har anbefalet, at der kommer en person fra DHF med i gruppen, der har for-stand på tilgængelighed. DHF har sagt ja tak til tilbudet og indstillet Sven A. Knudsen, der har dog ikke været indkaldt til nogle møder endnu.
13) DFDS - Oslo færgen
Vi har fået en henvendelse fra en dansk statsborger bosat i Norge, som ofte rejser til Danmark på visit- og forretningsrejser i både DK og Tyskland. Han beder DHF tage kontakt til DFDS og får de-res forklaring på forskelsbehandling og prispolitik overfor personer med handicap. Fx skal han beta-le ekstra, fordi hans bil er høj, rampen dur ikke på grund af stejlhed, han kan ikke få pensionistrabat, han skal betale ekstra for en handicapegnet kahyt, osv. En rejse for ham som kørestolsbruger løber derfor op i ca. kr. 9.000. Jens Petersen skriver brev til DFDS.
14) SBi anvisning 216 er stadig gratis
BTPU konstaterede, at adgangen til SBi anvisningen 216 på SBi's hjemmeside skulle lukke pr. 1. februar 2009. Derfor bad vi Økonomi- og erhvervsmister Lene Espersen om at forhindre dette og finde midler til, at den kan forsætte med at være gratis, da vi bruger siden meget til vejledning af byggeriets parter. Lene Espersen svarede, at hun vil bede Erhvervs - og Byggestyrelsen om at vur-dere, hvad det vil koste at tjenesten vedbliver med at være gratis. Allerseneste melding er, at anvis-ningen indtil videre fortsat er gratis. Du kan se den på www.sbi.dk/br08
15) Handicaporganisationernes Hus
Lena Nielsen har deltaget i to møder i tilgængelighedsgruppen vedr. Danske Handicaporganisatio-ners nye domicil og stillet spørgsmål vedr. tilgængeligheden. Gruppens opgave er at få inputs fra handicaporganisationerne om tilgængeligheden, som skal skrives ind i byggeprogrammet. Gruppen får skal også give rådgivning/vejledning ved den endelige projektering af huset. Gruppen skal også vurdere tilgængeligheden i de indsendte projekter, når man når så langt. Dokumenter og referater i forbindelse med møderne i tilgængelighedsgruppen kan løbende sendes via mail ved henvendelse til Lena Nielsen følg også med på www.handicap.dk/projekter/domicil
16) Bryghusprojektet
Sif Holst har på BTPUs vegne sendt kommentarer til Bryghusprojektet, hvor hun påpeger vigtighe-den af gennemtænkt tilgængelighed fra starten af. Bryghusprojektet er et stort prestigeprojekt fra RealDania ved Den Sorte Diamant/Christiansborg og umiddelbart virker det, som om der som mi-nimum kommer til at opstå de samme problemer som ved Århus Å med tilgængeligheden, hvor det er svært for kørestolsbrugere at færdes. I brevet anbefales en tilgængelighedskonsulent tilknyttet.
17) Sofiebadet
Sofiebadet på Christianshavn som er en meget gammel badeanstalt skal ombygges. Bente Røds-gaard kontakter Lokal og anlægsfonden (Loa), som har givet midler til Sofiebadet for at få oplyst hvordan tilgængeligheden bliver, når huset er ombygget, da tilgængelighed er en mærkesag for Loa fonden. Du kan læse mere på www.sofiebadet.dk/
18) Udbud togdrift Midt- og Vestjylland
Lena Nielsen og Sven Astrup Knudsen i et møde vedr. udbud af togdrift i Midt- og Vestjylland. Udbuddet omfatter strækningerne Tønder-Esbjerg-Skjern, Skjern-Århus, Struer-Skjern, Struer-Thisted samt option på den grænseoverskridende trafik mellem Tønder og Niebüll. BTPU har sendt kommentarer og forslag til DSB Fjern- og Regionaltog med fokus på spontanrejser og selvhjulpet-hed, niveaufri adgang fra perron til tog samt udvidelse af assistancetiden til det tidsrum, hvor der kører tog. Kopi sendt til Transportministeriet og Trafikstyrelsen. Af svaret den 23/10 08 fra Trafik-styrelsen fremgår det, at der i udbudsmaterialet er stillet krav om, at togsættene ved perronhøjder lavere end 55 cm, skal være udstyret med rampe eller lift, og at ramperne skal være konstrueret på en måde, der gør kørestolsbrugere så selvhjulpne som muligt. Disse forhold vil indgå i Trafikstyrel-sens evaluering af tilbuddene, når man skal afgøre hvem den fremtidige operatør på strækningerne skal være.
19) EU-forordning og Jernbaneloven
EU har vedtaget 4 forordninger, der skal give passagerer med handicap nogle definerede rettighe-der, når vi rejser med fly, tog, skibe og busser. Reglerne skal indarbejdes i de nationale love i alle 27 lande i EU og sikre mod forskelsbehandling og uværdig behandling. Herudover giver de også egentlige rettigheder til tilgængelighed og tilpasning af dén service og information, der stilles til rå-dighed for andre passagerer. I forbindelse med togforordningen har et forslag til ændring af den danske Jernbanelov været i høring, hvor DHF/BTPU d. 2/1 09 har indgivet høringssvar til Trafik-styrelsen med fokus på 2 ting: De mangelfulde standarder for tilgængelighed i dén TSI PRM, som denne EU-forordning henviser til samt vigtigheden af at sikre niveaufri adgang fra perron til tog.
Læs høringssvaret dhf-net.dk/pdf/hoeringssvar...c.pdf
20) De facto for havne
En gruppe der er ved at udforme et sæt retningslinier til anvendelse ved design, dimensionering, fremstilling og installation af anlæg for passager- og trafikadkomst til færger og ro-ro fartøjer. DHF er inviteret med. Claus Bjarne Christensen har sendt en kopi til Danske Handicaporganisationer (DH), hvor han opfordrer DH til at deltage.
21) Kollektivhusets forplads på Hans Knudsens Plads
Pladsen foran Kollektivhuset skal renoveres og BTPU har anbefalet at der sker en tilgængeligheds-vurdering af hele pladsen, førend man går i gang. Sven Astrup Knudsen har deltaget i et møde med bl.a. formanden for Vanføres Boligselskab i Kbh. Susanne Henriksen og forretningsføreren for bo-ligkontoret i Danmark Carsten Vammen. De er enige i en tilgængelighedsrevision er en god ting og vil bede bygherren kontakte Dansk Handicap Forbund herom, det er ikke sket, derfor har vi meddelt Kollektivhuset, at vi ikke kan have et samarbejde om forpladsen, men hvis de henvender sig igen, vil vi
gerne se på sagen igen.
22) DR-byens koncerthus
Er DRs nye koncerthus mon ok og tilgængeligt? Bente Rødsgaard efterlyser personer på hjemmesi-den, som har været der for at høre om deres oplevelser. BTPU forestiller sig at deltage i en reporta-getur til bruge for Handicap-nyt.
23) Forsikring kørestol/el-crosser
Hvordan er kørestolsbrugere dækket, hvis man forvolder en skade på andre med kørestol/el-crosser. Det spørgsmål dukker med jævne mellemrum op. Københavns afdelingen har tidligere spurgt Soci-alministeriet om kommunerne skal holde hjælpemidler forsikrede, når de er ejere af dem.
Læs svaret
I et svar af 16/6 2006 skriver Socialministeriet v./ Louise Geneser flg.: "Det fremgår af pkt. 45 i vejledning om støtte til hjælpemidler (vejledning nr. 129 af 14/12 2004), at der ikke kan stilles krav om, at ansøgeren skal holde hjælpemidlet særskilt forsikret.
Beskadiges hjælpemidlet eller går hjælpemidlet til grunde, kan kommunen/amtskommunen, hvis ansøgeren eller skadevolderen har en familieforsikring, undersøge om skaden kan dækkes. Ansøge-ren er forpligtet til at medvirke hertil. Hvis hjælpemidlet ikke er dækket af ansøgerens forsikring, vil det være kommunen, der skal sørge for, at hjælpemidlet er forsikret. En kommune kan vælge en-ten at være dækket af en forsikring tegnet gennem et forsikringsselskab eller være selvforsikret, hvilket betyder, at kommunen selv bærer et eventuelt tab. I det omfang det er kommunen, der er ejer af hjælpemidlet, er det altså kommunen, der må bære tabet ved beskadigelse af hjælpemidlet, så-fremt hjælpemidlet, efter de gældende regler, kan medtages til udlandet". Svaret kan fås ved hen-vendelse til Sven sven_knudsen@webspeed.dk
24) Startours og en stejl rampe på Lanzarote
Startours har henvendt sig på grund af en klage over en stejl rampe på et feriekompleks på Lanzaro-te. Rampen er ca. 9,2 m lang og har en stigning på 9%. Spørgsmål: Er det et problem og hvad anbe-fales? BTPU har svaret, at den er for stejl. Dansk lovgivning siger max 5%, og der skal være en re-pos.
25) Snubletrin i Illum
I sagen om snubletrinene omkring nogle af butikkerne har Illum i september 2008 svaret - "Vi har i Illum en politik omkring at alle nye butikker, som etablerer sig i Illum skal have niveaufri adgangs-forhold fra ganglinier til de respektive butikker. Dog har vi nogle butikker, som er etableret før den-ne politik blev besluttet, bl.a. Hugo Boss på 2. etage".
26) Rastepladser i Daugaard
En borger har henvendt sig om nogle lokale rastepladser, som skal nedlægges, og han forudser, at det vil betyde en del svineri, men også dårligere muligheder for mennesker med handicap til at komme på toilettet. Claus Bjarne Christensen vil anbefale en afdelingsformand eller en tilgængelig-hedsrådgiver om at se på sagen, da den er lokal.
27) Forbrugsgode - hjælpemiddel - el-scooter
Der er kommet en afgørelse fra Den Sociale Ankestyrelse, der siger at 3- hjulede el-scootere skal betragtes som forbrugsgoder.
www.ast.dk/afgoerelser/prin....aspx
Det er en socialpolitisk opgave i DHF, men BTPU følger med på sidelinien.
28) Billetlugen
BTPU har rådgivet Billetlugen om kørestolsbrugeres behov for web-information i forbindel-se med arrangementer og kommet med forslag til at sikre kørestolspladser og pladser til led-sagere. Det vigtigste er præcis og let tilgængelig web-information om:
handicapparkeringspladser,
· afstand til publikumspladser;
· trinfri adgangsvej fra p-pladser/offentlig vej frem til pladser;
· siddemuligheder, er der mulighed for at sidde ved siden af ledsagere,
· adgang til velindrettet handicaptoilet;
· kan vi uden beregning medtage en nødvendig ledsager.
Som dokumentation for en nødvendig ledsager har BTPU foreslået ledsagerkortet og børneledsa-gerkortet, som udstedes af DH - Danske Handicaporganisationer. Se www.handicap.dk/ - klik "Bruger-service" - klik fx "Ledsagerkort" - "Hent ansøgningsskemaet" - "Liste over kulturinstitutioner".
Herudover har BTPU forslået en registrering af stederne i RYKs tilgængelighedsbase: tbasen.dk/
Af Informationsmedarbejder Bente Rødsgaard





